
Piektdien, 19. aprīlī, klātesot valsts pārvaldes pārstāvjiem, mākslīgā intelekta (MI) studijas virzītājiem un ekspertiem, pasniedzējiem, studentiem, valsts un nevalstisko organizāciju, kā arī industrijas pārstāvjiem, RTU Rīgas Biznesa skola un Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris svinīgi atklāja MI studiju – jaunu centru digitālās inovācijas sekmēšanai, tehnoloģiju izcilībai un izpratnes veicināšanai.
Jaunās studijas pamatā ir cieša sadarbība starp RTU Rīgas Biznesa skolu un Latvijas Informāciju tehnoloģiju klasteri, apvienojot teorētiskās zināšanas ar praktisko pieredzi un industrijas inovācijām, radot īpašu vidi digitālajai izcilībai.
Studijas mērķis ir veicināt uzņēmēju, studentu, mācībspēku un partneru izpratni par mākslīgo intelektu un pārvarēt plaisu starp akadēmisko vidi un industriju, mudinot ieviest mākslīgā intelekta risinājumus un kopīgi domāt par labākajiem MI risinājumiem tieši viņu uzņēmumam, lai uzlabotu biznesa procesus un palielinātu uzņēmumu konkurētspēju Latvijā un ārzemēs.
“MI studijas misija ir kļūt par centru, kurā uzņēmēji, pētnieki, studenti un politikas veidotāji kopīgi strādā, lai izprastu un palielinātu mākslīgā intelekta vērtību uzņēmējdarbības un sabiedrības problēmu risināšanā, meklētu jaunus uzņēmējdarbības modeļus un uzlabotu mūsu cilvēkkapitāla produktivitāti. Tai jābūt arī iedvesmas un sadarbības tīklu veidošanas vietai. Galu galā, tā ir vieta, kur mūsu cilvēki mācīsies, kā runāt ar MI uz Tu,” stāsta Rīgas Biznesa skolas direktors Klaudio Rivera.
Latvijas IT klastera izpilddirektore Aiga Irmeja pauda prieku par jauno iniciatīvu, norādot, ka tas palīdzēs uzņēmējiem atrast jaudīgākos rīkus un labāk izprast digitālo pasauli un makslīga intekta piedāvatas iespējas. “Mēs vēlamies audzēt mūsu uzņēmumu starptautisko konkurētspēju, padarot Latviju vēl pamanāmāku pasaules digitālajā kartē”.
Pasākumā piedalījās sadarbības partneri Apply, Tilde, Squalio un Asya, kuri prezentēja savu pieredzi un sasniegumus mākslīgā intelekta jomā, stāstot par tehnoloģijām, principiem un metodēm, kā tie tiek ieviesti praksē, lai uzlabotu savu produktu un pakalpojumu piedāvājumu. Apply demonstrēja savas spējas risināt industrijas specifiskas problēmas, izmantojot pielāgotus AI risinājumus. Uzņēmums Tilde atklāja savu jaunāko progresu valodas tehnoloģiju attīstībā, uzsverot mākslīgā intelekta spēju uzlabot teksta un runas apstrādi, lai nodrošinātu precīzāku komunikāciju. Squalio dalījās savā pieredzē par AI integrāciju IT infrastruktūras un kiberdrošības uzlabošanā. Savukārt Asya izklāstīja, kā viņu runas un zvanu analīzes tehnoloģijas var palīdzēt uzlabot klientu apkalpošanas efektivitāti un kvalitāti. Tomega izrādīja jaunākās biroja, izglītības un audio/vizuālās tehnoloģijas, piedāvājot ieskatu inovatīvu risinājumu klāstā, kas var ievērojami uzlabot darba un mācību procesu efektivitāti. Kopumā, šīs prezentācijas sniedza skaidru priekšstatu par to, kā AI tehnoloģijas tiek pielietotas dažādās nozarēs, un kā tās palīdz uzņēmumiem sasniegt savus mērķus, uzlabojot produktivitāti un inovāciju līmeni.
MI studijas atklāšanas pasākumā notikušās minilekcijas sniedza ieskatu mākslīgā intelekta izmantošanas iespējās un izvirzīja būtiskus jautājumus par MI ētiku un pārredzamību. Profesors Rafaels Veuts (Raphaël Weuts) savā lekcijā “Unlocking our AI potential” analizēja mākslīgā intelekta spējas veicināt dažādu jomu attīstību un norādīja uz datu interpretācijas un aizspriedumu riskiem, mudinot apmeklētājus pārdomāt, kā šīs tehnoloģijas var tikt izmantotas atbildīgi un efektīvi. Profesore Čiaki Bems (Chiaki Bems) apsprieda MI ētikas integrāciju izglītībā, uzsvēra nepieciešamību apzināties tehnoloģiju ētiskas izmantošanas svarīgumu un izaicināja klātesošos domāt par AI radītajām morālajām dilemmām. Abas prezentācijas rosināja dziļākas pārdomas par AI lomu nākotnē un tās ietekmi uz sabiedrību.
MI studija sniegs iespēju iegūt zināšanas par māksligo intelektu, digitāliem risinājumiem un atklāt praktiskus lietošanas piemērus dažādās jomās. Plānota apmācību programmu sērija, lai nodrošinātu sniegto praktisko zināšanu pielietojumu ikdienas darbā, kas ietvers dažādas tēmas, tai skaitā automatizāciju, veicinot digitālo prasmju attīstību sabiedrība. MI studija veicinās arī kopienas veidošanu ap MI lietojumprogrammām, eksperimentēšanu, kooperatīvos projektus, MI lietojumu izpēti un nodrošinās zināšanu un kompetenču centra funkciju.
MI atklāšanas pasākumā tika parakstīts sadarbības memorands, simbolizējot apņemšanos un sadarbību digitālās izcilības un inovāciju veicināšanā Latvijā. MI studijas atklāšana ir iezīmējusi jaunas ēras sākumu MI izmantošanā izglītībā, pētniecībā un praktiskā pielietojumā Latvijas uzņēmējdarbībā, sniedzot jaunas iespējas digitālajai attīstībai un inovācijām.
Projekta “EDIC: atbalsts digitalizācijai un mākslīgā intelekta attīstībai Latvijā” (Nr. 2.2.1.1.i.0/23/I/CFLA/001) un projekta “Development of AI – ICT for Manufacturing EDIH in Latvia” (Nr. 101083983) ietvaros.
AI Studio – Tavs partneris AI inovācijās
Piesakies jaunumiem
Mēs palīdzam uzņēmumiem, skolām un organizācijām izmantot mākslīgā intelekta iespējas, veicinot inovācijas un attīstību.